Strömstad / Skee
Välkommen till Vildemyrarna 1 – ett litet hus med stor personlighet och potential
- : Småhus
- : Folkestad Vildemyrarna 1
- : 2
- : 60 kvm
- : 1937
Välkommen till Vildemyrarna 1 – ett charmigt och personligt fritidshus för dig som söker något utöver det vanliga. Här erbjuds en genuin äldre miljö med mycket karaktär, omgiven av grönska och natur.
Huset är uppfört 1937 och omfattar cirka 60 kvm. Här finns en atmosfär som är svår att återskapa i moderna hus, med äldre trädetaljer, målade paneler, spröjsade fönster och ett mysigt övre plan. Den vackra verandan med dekorativa snickerier ger huset en alldeles egen karaktär.
Det här är dock ett hus för den händige och för den som ser möjligheterna. Fastigheten är i behov av en genomgående renovering, vilket ger nästa ägare möjlighet att varsamt ta tillvara husets charm och samtidigt skapa ett fritidsboende helt efter egna önskemål.
På tomten om 1 891 kvm väntar en naturnära miljö med skogen alldeles inpå knuten. Här finns också ett utedass, placerat en bit från huset, vilket ytterligare förstärker känslan av ett enkelt och genuint fritidsboende.
Även vägen fram till huset är av enklare karaktär och behöver röjas, vilket är viktigt att känna till för den som funderar på att förverkliga drömmen om detta speciella ställe.
Fastighetsutdraget anger att vatten och avlopp saknas och fastigheten är taxerad som småhusenhet med en boarea om 60 kvm.
Här handlar det mindre om ett färdigt fritidshus och mer om möjligheten att skapa något eget. För rätt person kan detta bli en charmig tillflyktsort där husets äldre karaktär får leva vidare, samtidigt som man steg för steg renoverar och utvecklar platsen efter sina egna idéer.
Välkommen hem!




